preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Antun Gustav Matoš" Vinkovci

Login
e-Dnevnik

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

MENU

Menu školske kuhinje za naredna dva tjedna

Priloženi dokumenti:
Menu 11032024.pdf

Raspored zvonjenja

 

 

Prije podne

1. sat     8.00 – 8.45

2. sat     8.55 – 9.40

3. sat      9.50– 10.35

4. sat    10.40 – 11.25

5. sat    11.30 – 12.15

6. sat    12.20 – 13.05

7.sat     13.10 - 13.50

 

Poslije podne

0. sat     13.10 – 13.50

1. sat     14.00 – 14.45

2. sat     14.55 – 15.40

3. sat    15.50 – 16.35

4. sat    16.40 – 17.25

5. sat    17.30 – 18.15

6. sat    18.20– 19.05

Brojač posjetitelja

 

Trenutno je online:

Anketa
Što mislite o besplatnoj prehrani učenika?



Korisni linkovi

Tražilice

Google

Yahoo

Msn
 

 

Enciklopedije

e-pošta

 

Saznaj svoj OIB

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Shakespeare Lives in our school…
Autor: Luka Novaković, 14. 6. 2017.

British Council je 2016. godine započeo provođenje programa „Shakespeare lives“, kako bi obilježili 400 godina od njegove smrti slaveći njegov rad,utjecaj na kulturu,obrazovanje i društvo.


Ljudi svih dobnih skupina, iz više od 140 zemalja širom svijeta, imali su priliku sudjelovati u mnoštvu različitih aktivnosti.  Mi smo također sudjelovali na nekoliko različitih načina, a sve o našem sudjelovanju možete pročitati u tekstu koji slijedi. Naša nastavnica Marijana Matorić pomogla nam je u stvaranju jednog dijela Shakespeareove drame „San ljetne ivanjske noći“ i snimanju videa na temu, snimili smo i video u kojem smo glumili dio Macbetha, bili smo dva puta u Zagrebu, glumci zagrebačkog HNK u našoj školi održali su nam radionicu…i odlično smo se provodili radeći sve to J Sami smo izradili kostime i ostale potrepštine. Zamislite, bili smo glumci u Shakespeareovim  dramama, i u živo smo vidjeli princa od Walesa. Bilo je nevjerojatno!  Uživali smo u svakom trenutku! Detalji slijede J

SAN IVANJSKE NOĆI – snimanje prvog videa

Glumili su:

Titania ( lijepa kraljica svih vila ) – Iva Nera Čačić

Robin Goodfellow –Puck ( nestašni vilenjak) – Josip Bašurić

Vile koje se vole svađati – Nika Šola

                                                Nina Grgetić

Nick Bottom  - lik s magarećim licem – Jakov Marinčić

Tehnička podrška – nastavnica Matorić i učenik Mateo Spajić

Prvi odlazak u Zagreb

 

U Zagreb smo prvi puta pošli 14. ožujka 2017. Išli smo vlakom te smo se vozili oko 4 sata. Kad smo stigli u Zagreb užurbano smo pošli u HNK. U HNK-u smo gledali program posvećen 400-toj obljetnici Shakespearove smrti. Program je bio zanimljiv sve do jednoga trenutka, dolaska ugledog i poznatog princa Charlesa i njegove supruge. Mislim da do kraja nitko više nije gledao predstavu već cijenjenog princa i njegovu gospođu. Nakon predstave glumci su dobili darove koje su im uručili princ i princeza te je to bio kraj. Kad smo izašli iz kazališta, ručali smo te smo se malo bolje upoznali s našim glavnim gradom i njegovim ulicama. Nakon popodnevne kave našli smo se s nastavničinom prijateljicom ispred HNK koja nas je zajedno sa svojim mužem dovezla u svoj ugodni dom. Tamo smo proveli malo više vremena. Slušali smo ratne priče i doživljaje s ratnog bojišta. Naučili smo dosta o vijetnamskom ratu od čovjeka koji je i sam bio tamo te je s nama podijelio priče iz Domovinskoga rata. Dok smo mi zainteresirano slušali o vojsci, povijesti i ratovima, njegova žena nam je pripremila jako ukusne palačinke uz čaj, kakao i kavu. Nakon objeda smo se upoznali s ratnom opremom te njihovim preslatkim malim psićem. Još smo malo vremena proveli u njihovom toplom domu, a zatim su nas odveli na kolodvor gdje smo se oprostili s tim vrijednim, dragim i izuzetno inteligentnim ljudima. Doma smo stigli oko 10 sati navečer i to je bio kraj našeg predivnog izleta.

 

                                                                                        Iva Nera Čačić 8.b

Pitanja naše grupe Engleski jezik – Dodatna nastava, za gosp. Alistaira Livingstona:

1. Koliko imate godina?

2. Gdje ste rođeni?

3. U kojim ste sve ratovima bili?

4. Koja Vam je uloga/vojna pozicija bila u ratu?

5. U kojem ste se mjestu borili u Domovinskom ratu?

6. U kojim ste sve organizacijama i vojskama bili?

7. Koju vojnu titulu imate?

8. Koliko ste prijatelja izgubili u ratu?

Odgovori gosp. Alistaira Livingstona:

1. Imam 74 godine.

2. Rođen sam u Londonu, u Engleskoj.

3. Bio sam u Vijetnamskom ratu.

4. Vojska SAD-a, marinci – specijalna jedinica, 1966-68; savjetnik u SAD mornarici za vijetnamske mornaričke trupe 1972

5. Nisam sudjelovao u borbama u RH, ali sam bio dio UN Mirovnih snaga (UNPROFOR 1992.- 96. i UNTAES 1996. - 98. diljem RH, te 4g u Vukovaru, istočna Slavonija.

6. UN i OSCE

7. Pukovnik

8. Izgubio sam jako puno prijatelja i suboraca u Vijetnamu.

Macbeth - Snimanje drugog videa

  Macbeth je tragedija koju je napisao William Shakespeare. Predpostavlja se da je po prvi puta izvedena u Engleskoj 1606. godine. Tragedija govori o Macbethu, odanom i hrabrom ratniku Kralja Duncana. Nakon što je čuo proročanstvo da će postati Kralj, Macbeth postane obuzet ambicijom i pohlepom. Uvjeren proročanstvom i podrškom svoje žene, Macbeth ubija Kralja Duncana i preuzima prijestolje. Macbethova paranoja ga navodi da počini još ubojstva kako bi osigurao svoje mjesto kao Kralj. Njegovo samopouzdanje ga vodi do propasti i završava tako da ga ubiju oni prema kojima se odnosio krivo.

 

Nika/Lady Macbeth:  Macbeth je neobična tragedija. Svidjeo mi se Lady Macbethin način govorenja , kako je pokušavala nagovoriti Macbetha da ubije kralja, njezina opsjednutost sa krvlju na njezinim rukama koje zapravo ne postoji. Dio koji mi se najviše svidio je kada je Lady Macbeth hodala u snu, ponašala se kao luđakinja i pokušavala oprati krv sa svojih ruku. Voljela bih glumiti u još jednom Shakespearovom djelu.

 

Marko/Doctor:  Macbeth je djelo o zločinu i kazni. Jako mi se svidjeo način na koji je Shakespeare predstavio likove i priču. Ja sam igrao ulogu doktora. On je važan lik zato što je otkrio ubojicu kralja Duncana i bio je prisutan dok je Lady Macbeth mjesečarila. Doktor je bio nervozan zato što ako bi netkome rekao da je Macbeth ubio Kralja Duncana mislili bi da je lud ili da laže. Takoder bih htjeo igrati ulogu Romea u Shakespearovoj tragediji Romeo i Julia.

 

Ivona/Gentlewoman:  Mislim da je Macbeth vrlo zanimljivo književno djelo. Osobno, svidjeo mi se način na koji je Shakespeare razgradio svoju ideju za tragediju. Na primjer Macbethova pohlepa i strogo vjerovanje u proročanstvo, mjesečarenje Lady Macbeth itd. Moj lik, gentlewoman, je odana sluškinja Lady Macbeth . Zabrinuta za Lady Macbeth obraća se doktoru i govori mu o njezinome nedavnom mjesečarenju. Sve u svemu, mislim da je  gentlewoman jedinstven lik i rado bih ponovno igrala njezinu ulogu.   

 

Radionica o Shakespeareu

Dana 30. ožujka 2017. godine u našoj školi se održala radionica o Shakespeareu, jednom od najčudesnijih i najtalentaranijih pisaca drama prošloga, ali i sadašnjega vremena.

Osim što smo komentirali i prepričavali njegova djela, odlučili smo ih i ponovno doživjeti u udobnosti naših učionica. Djelo koje smo izvodili najprepoznatljivija je ljubavna priča o Romeu i Juliji, dvoje ljubavnika čija je ljubavna sudbina nesretno završila.

Lika Romea i Julije utjelovili su Dora Jelinić i Jakov Marinčić, dok su im se u njihovoj glumi pridružili učenici šestih i osmih razreda.

Uz pomoć iskusnih, ali i korisnih savjeta gospođe Sanje Ivić i gospodina Duška Gojića uspjeli smo, na neki način, iskusiti poteškoće s kojima se glumci susreću tijekom izvedbe nekih od dramskih tekstova.

Glumljenjem i čitanjem različitih odlomaka ustanovili smo kako posao glumaca, ali i pisaca različitih dramskih tekstova nije nimalo lak. Uz samu činjenicu da Shekspearovi tekstovi nemaju didaskalije, improvizacija je u nekim dijelovima bila neophodna.

Što se tiče sveukupnoga doživljaja, svima nam je bilo drago biti mali djelić jedne velike i poučne pustolovinu o glumi, Shakespeareu i njegovim tragičnim djelima.

 

Dora Jelinić 8.b

Drugi put u Zagreb

Drugi put u Zagreb je bio 10. travnja 2017. Svi smo se trebali naći na kolodvoru oko 5:40. U Zagreb smo stigli oko 9:30. Predstava koju smo gledali se zove Zimska priča i ona je jedno od posljednih djela Shakespearea. Radnja predstave započela je na Siciliji, kada je kralj Bohemije, Poliksen, posjetio svoga prijatelja Leonta, kralja Sicilije. Leont je, pokušavajući nagovoriti Poliksena da ostane, svojoj ženi, Hermioni, rekao da ga ona pokuša nagovoriti. Ubrzo nakon što je njegova žena uspjela nagovoriti Poliksena da ostane, Leont je posumnjao da su Poliksen i Hermiona ljubavnici i da je dijete što ona nosi njegovo. Svom pomoćniku, Camillu, naredio je da otruje Poliksena, a svoju ženu bacio je u tamnicu. Ona je u tamnici rodila djevojčicu, ali Leont, uvjeren da dijete nije njegovo, o njoj ne želi brinuti. Antigon je djevojčicu ostavio na obali Bohemije. Napuštenu djevjočicu pronašao je pastir. Konačno, nakon smrti njegovog jedinog sina i žene, Leont je shvatio da je pogriješio i počeo se kajati. Nakon 16 godina, radnja se nastavlja u Bohemiji gdje saznajemo da se u Perditu, Leontovu kći, zaljubio Florizel, sin Poliksena. Poliksen vezu nije odobravao pa Perdita i Florizel bježe na Siciliju gdje upoznaju Leonta koji je još uvijek shrvan gubitkom svoje obitelji. Poliksen također odlazi na Siciliju te susreće Leonta. Njih dvojica se pomire te s Florizelom i Perditom odlaze u kuću ispred koje je bio Hermionin kip koji je odjednom oživio. Time je završila predstava. Nakon predstave smo otišli jesti u jednom restoranu na Cvjetnom trgu, a poslije ručka smo otišli u Park Zrinjevac. Ostatak vremena što smo imali smo proveli na Trgu kralja Tomislava i na malom sajmu knjiga gdje smo pregledali dosta literature, a neki su čak i kupili neke knjige. Na vlak smo se ukrcali oko 17:30. Vlak je krenuo oko 18 sati, a mi smo natrag u Vinkovce došli oko 21 sat.

Sve svoje osjećaje i doživljaje pokušali smo uobličiti u ovaj tekst, mada se emocije i znanje  koje su ovi prekrasni trenutci u nama pobudili riječima ne mogu opisati. Napravili smo i jedan lijepi podsjetnik u obliku panoa koji sada krasi zidove naše škole. Odlazimo iz osnovne škole s novim znanjima i vještinama, i uz pomoć ovog projekta uspjeli smo otkriti i kako su mnogi od nas izrazito talentirani za glumu. Tko zna, možda nas jednog dana budete gledali u Hollywoodu i na crvenom tepihu. J  Do tada, uživajte u ovim videima, fotografijama i tekstovima. Vaša Dodatna 8.a i 8. b - Engleski jezik.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju