YOUrope - RADI SE O TEBI! 2019. godina Europskih izbora Europa u školi 2019.
Autor: Luka Novaković, 16. 5. 2019.

Učenica naše škole Lara Šimić osvojila je 7. mjesto na državnoj razini natjecanja Europa u školi 2019.  u dobnoj skupini 5.- 6. r. OŠ i pozvana je zajedno sa svojom mentoricom Ivanom Paulić, nastavnicom hrvatskoga jezika, na svečano uručenje nagrada 9. svibnja 2019. godine u Europski dom u Zagreb povodom proslave Dana Europe.

Europski dom Zagreb i Europski pokret Hrvatska 25. put organizirali su međunarodno i nacionalno natjecanje za učenike i mladež Europa u školi na razini Republike Hrvatske. Okvirna tema ovogodišnjeg natjecanja bila je:

2019. godina Europskih izbora

YOUrope – Radi se o tebi!

Učenici su se natjecali po dobnim skupinama u trima kategorijama izričaja: literarnom, likovnom i glazbenom. Na županijskoj razini Natjecanja u literarnom izričaju sudjelovale su učenice 5. b razreda: Marina Halas, Hana Higl i Lara Šimić.
    Sa županijskih razina na državnu razinu Natjecanja prispjelo je preko 600-ak radova iz različitih dijelova Hrvatske i u različitim kategorijama izričaja, a među njima se našla i učenica 5. razreda Lara Šimić koja je predstavljala našu školu literarnim radom „Leteći auto“ na nebu iznad Europe u kategoriji literarnih radova učenika dobne skupine 5.- 6. razreda OŠ.

Čestitamo svim učenicama koje su sudjelovale u natjecanju, a posebno Lari na ostvarenom uspjehu!

Ivana Paulić, prof.

„Leteći auto“ na nebu iznad Europe

Jednoga sam ranog jutra, odlazeći s Glavnoga autobusnog kolodvora u Zagrebu, krenula prema Vinkovcima. Sjela sam na prvo slobodno mjesto u autobusu pokraj bake zelenkaste kose i velikih okruglih naočala koja je izgledala kao da je već odavno duboko utonula u san kao i većina putnika jer je tek počelo svitati. Putovali smo oko tri sata, a za to vrijeme stavila sam slušalice na uši slušajući svoju omiljenu glazbu. Tata me je trebao dočekati u Vinkovcima, ali kako je morao ostati na poslu zbog nekoga važnog sastanka, rekao mi je da će poslati jednog prijatelja da me dočeka na kolodvoru.
    Već sam počela gubiti živce čekajući tatinog prijatelja da me pokupi, a onda sam odjednom ugledala tamnocrveni automobil s oznakom munje i štapića. Kada sam otvorila vrata automobila, imala sam što za vidjeti. Za volanom sam ugledala Dobbyja, malenoga vilenjaka koji voli čarape. S veseljem me je pozdravio, a ja sam bila prilično zbunjena. Moja se zbunjenost povećala kada me je Dobby upitao volim li Europu. „Kakvo je to pitanje?! Naravno da volim Europu, pa živim u njoj!“ uzviknula sam i dalje zbunjena. Dobby je na to rekao: „Onda se čvrsto zaveži jer polijećemo!“
    Počela sam se tresti od brzine kojom smo se uspinjali prema nebu. Panično sam se držala za ručku crvenoga auta koji je zapravo bio Leteći auto Harryja Pottera. Dok nas je tresla turbulencija, ugledala sam ptice koje ostaju za nama i ispod nas. Dobby mi je tada rekao kako će me provozati u Letećem autu svoga prijatelja Harryja Pottera nebom iznad Europe kako bi mi pokazao sve ljepote europskoga krajolika. O zemljama Europske unije učila sam u školi, a sada sam imala priliku vidjeti uživo mnoge europske zemlje poput Francuske, Italije, Grčke, Njemačke i ostale države i njihove metropole. Svako putovanje uvijek me oduševi. Auto se tada počeo spuštati, a onda sam ugledala Kosi toranj u Pisi. Bio je toliko kos da sam pomislila ako se sada zabijemo u njega, toranj će se okrenuti na drugu stranu. Zatim smo se našli iznad Venecije i spustili se Letećim autom koji je odjednom postao čamac i zaplovili ispod Mosta uzdaha. Letjeli smo iznad Crnoga mora, a ja sam onda smijući se shvatila da Crno more nije zapravo crno nego je iste boje  kao i bazen u mojem dvorištu. Prošli smo Big Ben u Londonu koji nam je mahao kazaljkama pokazujući da je vrijeme za ispijanje engleskog čaja. Dok smo tako putovali i našli se iznad Austrije, ugledali smo austrijskog predsjednika Van der Bellena koji se vozio u balonu. Bili smo jako blizu balona, a kada je der Bellen podigao svoje kockaste naočale da nas pozdravi, okrznuo je naš Leteći auto. Ogrebotina nije bila velika, ali je Dobby bio znatiželjan  i htio ju je vidjeti, a onda je nastala prava drama. Dobby nije gledao ispred sebe pa smo udarili autom o stup Brandenburških vrata i otkinulo nam se jedno krilo auta. Sletjeli smo zatim u gnijezdo ptica na vrhu Eiffelova tornja i pokušali popraviti krilo. Turisti koji su vidjeli taj događaj, počeli su se glasno smijati, pogotovo kada su vidjeli Dobbyjevu nogu koja je virila iz auta s ružičastom čarapom i zelenim ananasima.
    Na našu veliku sreću, tada se pojavio Harry Potter na svojoj super-metli i pomogao nas izvući iz nevolje u kojoj smo se našli. Svojim čarobnim štapićem popravio je Leteći auto i vratio me kući. Tada sam se trgnula i ugledala kraj sebe baku zelenkaste kose s velikim okruglim naočalama koja mi je namignula govoreći da smo stigli u Vinkovce. To je za mene bila jedna uzbudljiva i nezaboravna avantura.

Lara Šimić, 5. razred