2013-05-20 12:50:51 DJEČJE RIMSKE IGRE Učenici naše škole su sudjelovali na manifestaciji koja je posvećena rimskoj povijesti Vinkovaca Turistička zajednica grada Vinkovaca, u suradnji s Gradskim muzejom Vinkovaca, organizirala je manifestaciju pod nazivom Rimski dani u Vinkovcima. Cilj organizacije nije bilo samo promoviranje grada kako bi privukli turiste ili ga prikazali kao mjesto u kojemu je moguće doživjeti ugođaj Staroga Rima, nego i podučiti same građane Vinkovaca o tome vremenu i važnosti tadašnjih Cibala.
U navedenu manifestaciju su se uključili mnogi pa tako i naša škola. Učenici nižih razreda su (odjeveni u prikladne toge) s učiteljicama sudjelovali u prikazivanju dječjih rimskih igara. Da biste si i vi dočarali kakav je to svijet igara, predstavit ćemo samo neke: Učenici prvih razreda su prikazali igru pod nazivom SLIJEPA KRAVA ili LUDUS PUERILIS ABSCONSORIUS. Pravila igre su sljedeća: Jedan igrač ima povez na očima; ostali igrači imaju bičeve od papira kojima 'tuku' kravu; ako krava nekoga uhvati, mijenjaju mjesta. Učenici drugih razreda su predstavili igru DAN I NOĆ ili DIES ET NOX. Igra se zasniva na podjeli igrača u dvije grupe koje biraju određenu stranu kovanice koju bacaju (pismo ili glava). Ona grupa koja nije pogodila stranu kovanice, mora čučnuti. Treći razred je igrao gotovo svima poznatu igru OKRUGLI MLIN (MICA): Na kartonu se nacrta krug i podijeli na 8 trokuta; igraju dva igrača, svaki s 3 kamenčića. Pobjednik je tko prvi složi mlin kroz sredinu.
Četvrti razredi su nas upoznali s igrom zvanom DELTA ili IGRA S ORASIMA. Pravila igre su sljedeća: Kredom se nacrta trokut na 10 jednako debelih polja koja označimo rimskim brojevima od I do X. Broj X dolazi u vrh trokuta što znači da onaj tko pogodi to polje – dobiva deset bodova. Svaki igrač ima 5 oraha u ruci. Na 2 metra od trokuta se povuče crta s koje svaki igrač baca po jedan orah. Rezultati se zapisuju na papir, a pobjednik je tko ima najviše bodova. Uz zabavu, smijeh i igru djeca su (a i odrasli) shvatili da se i danas može uživati na način kako su uživali Stari Rimljani. |
Osnovna škola "Antun Gustav Matoš" Vinkovci |